Meny

Krönika - IF Göta

Noname vinnare av Karlstad Minilopp

Karlstad Minilopps prisutdelningar är alltid lika populära. År 2010hade som vanligt föreningens ordförande hedersuppdraget att dela ut medaljer till entusiastiska mottagare från scenen på Sundstas evenemangsområde. Den som inte har varit i sitsen att organisera en prisutdelning kan dock bara tänka sig hur det är att hålla reda på 12 klasser med entusiastiska pojkar och flickor i varierande åldrar. Prisutdelare och resultatkuriren måste därför alltid hålla tät kontakt för att få rätt namn till rätt pris. Så blev dock ej fallet denna dag då föreningens ordförande Björn Sandborgh vid upprepade tillfällen hann efterlysa en pojke lystrandes till namnet ”No Name” innan resultatservice kunde klargöra att det inte fanns en pojke med detta för- och efternamn utan att det istället berodde på att deltagarens namn ej var infört i start- och resultatlistan ännu. Det är sådant som händer i stridens hetta, medaljerna delades senare ut till glada pojkar, dock har ej ännu ”No” hämtat sin medalj.